Notice: Function is_feed was called incorrectly. Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.1.0.) in /usr/local/nginx/html/site/ih1/wp-includes/functions.php on line 5831
ترمیم نسخه خطی قرآن متعلق به قرن 6 در آستان مقدس عباسی – Imam Hussein TV
هدایا

ترمیم نسخه خطی قرآن متعلق به قرن 6 در آستان مقدس عباسی

آستان مقدس عباسی، یک نسخه نفیس و نادر قرآن کریم متعلق به قرن 6 هجری را ترمیم کرد.

به گزارش شیعه ویوز «لیث لطفی» مدیر مرکز ترمیم نسخه های خطی این آستان در اینباره گفت: این مرکز یک نسخه قرآن کریم نادر و نفیس متعلق به قرن 6 هجری را طبق آخرین ساز وکارهای ترمیم و بازسازی با استفاده از روش های فنی مدرن و معتبر ترمیم کرد.

لطفی افزود: کتابت این نسخه قرآن کریم با خط نسخ قدیمی است؛ اسامی سوره های آن با زعفران نوشته شده و باقی آیات قرآن کریم با رنگ مشکی است.

حاشیه آن با گل های نباتی تزیین شده است و همه این ویژگی ها باعث شده تا قرآن منحصربفردی باشد.

وی افزود: تلاش های زیادی برای بازگرداندن این قرآن به وضعیت مناسب انجام شد، به همین دلیل عملیات ترمیم براساس نوع آسیب های تخمین زده شده از جمله محو کثیفی و گرد و غبار با استفاده از ابزار مخصوص انجام شده است.

همچنین برای از بین بردن نوار چسب و ترمیم پارگی ها نیز از کاغذ طبیعی ژاپنی و مواد چسبنده طبیعی استفاده شده است.

به گفته مدیر این مرکز، پس از پایان ترمیم، ورق ها با استفاده از نخ پنبه ای دوخته شده و جلد آن با استفاده از پوست طبیعی پوشانده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.